16 lipca 2010 r. w Krakowie w Klubie Fabryka (ul. Zabłocie 23) rusza Zbiornik Kultury

STRUPEK - Zbiornik Kultury

autor logo: Kuba Woynarowski

http://www.mik.krakow.pl/zbiornik-kultury.html

Projekt Zbiornik Kultury powstał z inicjatywy Mateusza Okońskiego. Jest eksperymentalno-badawczym rozwinięciem współpracy Grupy STRUPEK z Małopolskim Instytutem Kultury przy witrynie K27, w której prezentowany był WALPAPIER (próba zbliżenia publicznych instytucji kultury do sztuki współczesnej - zaangażowanej). Tym razem gablota MIKu ewoluuje do pełnowymiarowej przestrzeni galeryjnej, którą Grupa STRUPEK wraz z Małopolskim Instytutem Kultury będzie udostępniać
różnym przedsięwzięciom artystycznym.
Zbiornik na Zabłociu 23 to maraton wystaw i wydarzeń artystycznych z udziałem artystów, instytucji, wydawnictw i środowisk społecznie aktywnych.
Zbiornik odnosi się do specyficznych nastrojów społecznych w 2010 roku.
Już samo miejsce narzuca swoisty nastrój tego przedsięwzięcia. Obecnie Zabłocie ma charakter postindustrialny. Prowadzone są działania zmierzające do rewitalizacji Zabłocia, które uznano za jeden z tzw. obszarów strategicznych rozwoju gospodarczego Krakowa.
Projekt Zbiornik wpisuje się w ten plan, rewitalizując Zabłocie poprzez stworzenie niezależnej platformy działań artystycznych związanych ze sztukę współczesną.
Działa jednak dość efemerycznie podkreślając nietrwałośc i niestabilność wyczuwalną w aktualnym charakterze miejsca.
Przestrzeń galeryjna, w której w "martwym sezonie" wakacyjnym prezentowane będą wystawy ulokowana jest na terenie dawnej fabryki kosmetyków Miraculum S.A. - obecnie Klub Fabryka. Pofabryczne hale i korytarze, surowy wystrój wnętrz, bezpośrednio nawiązujący do estetyki loftów znanych z Nowego Jorku czy Berlina za trzy lata zostaną najprawdopodobniej poddane rozbiórce.
Miejsce i czas prowokuje zarówno artystów jak i widzów do dialogu na temat tymczasowości.

Cykl jednotygodniowych interdyscyplinarnych prezentacji artystycznych rozpoczyna projekt-wystawa o przewrotnym tytule "WKOŃCU". Kurator wystawy - artysta Mateusz Okoński w kontekście najświeższych doniesień o katastrofach 2010 roku komponuje różne znaleziska, jak również dzieła artystyczne traktując je na równi jako narzędzie do stworzenia niepokojącej, zakodowanej narracji.
Czas trwania projektu 16 lipca - 1 października 2010 r.

BLOG ZBIORNIKA KULTURY:
http://zbiornikkultury.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz