Hejnał Expedition Art Festival Mińsk 2009


www.dziennikpolski24.pl/Artykul.100+M50f4d6ec3e5.0.html
http://contemporarybelarus.wordpress.com/2009/09/07/sterylizacja-przestrzeni/
http://www.facebook.com/s.php?q=hejnał+expedition+art&init=quick#/event.php?eid=113547401820&ref=search
http://projektmiejski.wordpress.com/2009/08/03/czystosc-i-porzadek-gwarantem-sukcesu/
http://artboomfestival.wordpress.com/2009/08/03/artboom-w-minsku/#more-503
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,6858888,Sztuka_z_hejnalem_na_Bialorusi.html
"Hejnał Expedition Art Festival" Mińsk 2009 jest pierwszym niezależnym festiwalem sztuki wizualnej na Białorusi, w państwie, w którym kultura została zepchnięta do podziemia, gdzie sztuka wolna i zaangażowana nie istnieje. W maju doszła nas wiadomość, że jedyna galeria w stolicy wystawiająca sztukę wspólczesną została zamknięta. "Podzemka", bo o niej mowa była ostatnim miejscem oddechu dla literatów, plastyków i muzyków, małą piwniczką, w której można było poczuć się wolnym. W tej galerii, w zeszłym roku miała miejsce odsłona pierwszego projektu microart 1:10. Ofiarowana wtedy makieta została również skonfiskowana. W tym momencie nie mogliśmy zrobić nic innego tylko wrócić na Białoruś interweniować po raz drugi. Tym razem nie posiadając przestrzeni galeryjnej, w której moglibyśmy przeprowadzić akcję postanowiliśmy skorzystać z prywatnych mieszkań zaprzyjaźnionych artystów. Powstał w ten sposób festiwal ekspedycyjny.
"Hejnał Expedition Art Festival" to szereg pokazów wideo, happeningów i wystawy malarstwa w skali 1:10. Nazwa festiwalu odnosi się do hejnału krakowskiego, użytego w instalacji, stanowiącej klamrę dla całego festiwalu. Przez tydzień trwania festiwalu w radiach nadających z Polski na Białoruś o godzinie dwunastej nadawany będzie hejnał. Codziennie w innym oknie bloku białoruskiego osiedla będzie pojawiał się niemy trębacz. Nawiązanie do Krakowa ma swoją przyczynę. Grupa Strupek chce obudzić poczucie tożsamości narodowej Białorusi odwołując się do naszej wspólnej historii zawartej w wielowiekowej tkance miasta Krakowa.
To miasto przez stulecia było jedną z dwóch stolic Rzeczpospolitej Obojga Narodów i w nim znajdują się prochy ich wielkich książąt Litewskich, bohaterów i wieszczy.
W przyszłym roku planujemy również w Krakowie cykl konferencji historycznych, wystaw i spotkań literackich, tworząc w ten sposób nowe spojrzenie na Kraków jako część kultury Litwy, Białorusi i Polski.
Zwracając w ten sposób uwagę na to, że zbyt często Polacy przypisują sobie wszystkie sukcesy i klęski naszej wspólnej historii.
Na Białorusi głównym problemem jest brak poczucia tożsamości a wierzymy,że kultura jest drogą do jej rekonstrukcji.
Podczas festiwalu będą pokazywane prace:
Józef Robakowski - '' Widok z mojego okna ''
Paweł Kowzan - "Papierowe kamery"
Norman Leto - "Burres-monteaux"
Rahim Blak - "Święty Obrazek"
Łukasz Surowiec - "Korektor Postawy"
Mateusz Okoński - "Hejnał"
Grupa Strupek: Marta Sala, Jan Płatek, Mikołaj Małek, Aleksandra Lewandowska, Barbara Strykowska, Aleksandra Wojciechowska, Mateusz Okoński, Marcin Jedlikowski - "Kupa Szczęścia" wystawa malarstwa w skali 1:10
Prace zostały dobrane w ten sposób aby stanowiły punkt wyjścia do dyskusji wśród białoruskich odbiorców, każdy wernisaż w naturalny sposób stanie się bodźcem motywującym tamtejszych artystów do działania.
Na każdym z wernisaży wręczane będą ulotki informujące o danym projekcie.
fot. Julia Leydik


  • 25.07.09 Pierwszy dzień Hejnał Expedition Art Festival Mińsk 2009 

O 12 w południe w oknie bloku pojawił sie niemy trebacz w tym czasie w euroradio (dzięki Verasen!!!) z Polski na Białoruś nadawany był hejnał - ta oto instalcja radiowa, pomysłodawcy Festiwalu Ekspedycyjnego Mateusza Okońskiego stanowi klamrę całego wydarzenia.

fot. Julia Leydik

fot. Julia Leydik

fot. Julia Leydik

Nic podczas organizacji całego festiwalu nie było tak stresujące, jak umieszczanie "Papierowych kamer" - instalacji, street artu Pawła Kowzana, zwłaszcza, że tamtejsi najbardziej zaangażowani twórcy odradzali nam wieszania np. przy siedzibie KGB - byli przerażeni możliwymi konsekwencjami. To nas tym bardziej zachęciło do działania w kraju gdzie nie ma nawet grafitti a co dopiero street artu.
Przejęci, ale przede wszystkim świadomi wagi przedsięwzięcia - przecierania szlaków postanowilismy zaryzykować.
Zainstalowaliśmy "Papierowe kamery": przed siedzibą KGB przy pomniku Feliksa Dzierżyńskiego - 2 kamerki, przy Stadionie, przy Muzeum Historycznym Mińska pod armatą, na placu zabaw, na 3-ch osiedlach oraz przy Muzeum Narodowym.
Ku ogólnemu zdziwieniu okazało się, że ze strony władz nie było żadnego odzewu, żadnej interwencji, co udowodniło jaka iluzją jest ten system. Głęboko zakorzeniony w mentalności Białorusinów odbiera im odwagę do jakichkolwiek działań.

fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik
Wieczorem o 21 w Kawiarni "Stary Mińsk" (naprzeciwko siedziby KGB :) ) odbył się pokaz video Józefa Robakowskiego "Widok z okna".

26.07.09 Drugi dzień Hejnał Expedition Art Festival Mińsk 2009
 
fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik
Po ulicach Mińska spacerował akwizytor (performance Mateusza Okońskiego), prezentujący instalację Łukasza Surowca "Korektor postawy".

fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik
fot. Julia Leydik

O 22 w Cafe Stravinsky pokaz video Normana Leto "Buttes Monteaux".

27.07.09 Zakończenie Hejnał Expedition Art  Festival Mińsk 2009
 

Kurator: Mateusz Okoński
Organizatorzy: Mateusz Okoński, Marta Sala, Alena Trafimava
Partnerzy: Fundacja Wschód Sztuki
Hejnał Expedition Art Festival Mińsk 2009 odbył się w ramach festiwalu Art Boom.

Wszystkim artystom, uczestnikom i osobom, które pomogły przy organizacji festiwalu bardzo serdecznie dziękujemy.


Mieszkanie prywatne, ulica Karola Marksa - zakończenie festiwalu
Rahim Blak "Święty Obrazek Kaaba" video instalacja
Łukasz Surowiec "Korektor postawy" - video instalacja
Grupa STRUPEK (Marcin Jedlikowski, Aleksandra Lewandowska, Mikołaj Małek, Mateusz Okoński, Jan Płatek, Marta Sala, Barbara Strykowska, Aleksandra Wojciechowska) microart 1:10 - "Kupa szczęścia", wystawa malarstwa w skali 1:10

fot. Julia Leydik

fot. Julia Leydik

fot. Julia Leydik

fot. Julia Leydik

fot. Julia LeydikZawieszenie "Świętego Obrazu Kaaba" Rahima Blaka fot. Julia Leydik
"Święty Obraz Kaaba" pokaz video Rahima Blaka fot. Julia Leydik

fot. Julia Leydik
instalacja Łukasza Surowca "Korektor Postawy"
instalacja Łukasza Surowca "Korektor Postawy" fot. Julia Leydik

czystosc-i-porzadek-gwarantem-sukcesu
2009/09/27 INTERESUJE NAS MOC Z JAKĄ DZIAŁA SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Wtorkowa konferencja prasowa była syntezą wyraźnych i ważnych głosów w sprawie prezentacji sztuki białoruskiej w Wenecji. Uczestnikami dyskusji byli: Marcin Gołębiewski (Fundacja Wschód Sztuki, Art Agenda Nova), Piotr Sikora oraz Mateusz Okoński (Grupa Strupek). Gościem specjalnym był członek Parlamentu Europejskiego i specjalista tegoż ds. Białorusi Janusz Onyszkiewicz.

(fot. Jacek Drozdowski)
http://contemporarybelarus.wordpress.com/2009/09/27/interesuje-nas-moc-z-jaka-dziala-sztuka-wspolczesna/


Małopolski Instytut Kultury
Nie ma się co bać, czyli czym jest sztuka według

28 października 2009 r., godz. 18.00
Czy pochodzenie ma znaczenie?

Spotkanie z Mateuszem Okońskim z grupy STRUPEK, Dariuszem Żukowskim z galerii Zoya oraz artystami Michaiłem Hulinem i Pawłem Grzesiem.
http://www.mik.krakow.pl/nie-ma-sie-co-bac-czyli-czym-jest-sztuka-wedlug.html


http://contemporarybelarus.wordpress.com/tag/53-biennale-w-wenecji/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz