"POLIGON" - pierwsza akcja STRUPKA

"POLIGON"
Grupa Strupek swoją pierwszą akcję postanowiła zrealizować w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miasto typowo poprzemysłowe 70 tysięczne stało się modelowym przykładem społeczności, w której sztuka współczesna jest na marginesie zainteresowań większości. Istniejące BWA odwiedza zwykle grupa "stałych bywalców" co powoduje wyobcowanie, nieufność a czasem nawet wrogość lokalnych odbiorców.
Nazwa projektu "Poligon" odnosiła się bezpośrednio do poligonu eksperymentalnego jakim stała się przestrzeń miasta. Grupa STRUPEK postanowiła przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nie z tej bajki, MCK oraz lokalną prasą zaryzykować i oddać prace na miesiąc w ręce każdego chętnego, kto zgłosił się po ogłoszeniu w lokalnej gazecie. Na propozycję odpowiedzieli zarówno właściciele sklepów, lokali użytkowych, instytucje publiczne, ale co najciekawsze zwyczajni "zjadacze chleba", którzy z potrzeby estetycznej postanowili wypożyczyć obraz do własnego mieszkania. Powstała w ten sposób wystawa przeniknęła głęboko w tkankę miejską.
Interesującym był fakt, że obrazy wybierane przez ochotników odnajdywały się idealnie w zastanych przestrzeniach: wchodziły w interakcje i wzajemnie się dopełniały. Strach artystów przed zniszczeniem okazał się być nieporozumieniem, gdyż tymczasowi właściciele dbali i hołubili dzieła zapraszając sąsiadów, przyjaciół i rodzinę, a przede wszystkim starali się zrozumieć niejednokrotnie niełatwą tematykę prac.
Na wystawie podsumowującej w galerii „Uwaga schody” w budynku ostrowieckiego MCK zaprezentowane zostały fotografie przedstawiające prace w ich nowych "naturalnych" przestrzeniach oraz film dokumentujący projekt.
"Poligon" stał się fundamentem działań grupy STRUPEK przywracając zatraconą nieraz wiarę w odbiorcę i jego potrzeby estetyczne .
http://www.mck.ostrowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=238&Itemid=124
http://nztb.art.googlepages.com/poligon
• marzec 2008 r. – Realizacja projektu w przestrzeni miejskiej „Poligon”, Ostrowiec Świętokrzyski, Polska.
• 5. kwietnia 2008 r. – finisaż projektu „Poligon”, galeria "Uwaga Schody", Ostrowiec Świętokrzyski, Polska.
przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nie z Tej Bajki i MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.