EXPEDITION ART FESTIVAL AMAZONAS 2009, Ecuador

Marta Sala, Mateusz Okoński - STRUPEK, plakat KINO.LAB CSW Zamek Ujazdowski
POKAZ FILMU DOKUMENTUJĄCEGO FESTIWAL
autorstwa Justyny Gryglewicz
PREZENTACJA PRAC POKAZYWANYCH PODCZAS FESTIWALU
(Justyna Koeke,Zbigniew Bajek, Carlos Echeverria Kossak, Norman Leto, Wojciech Bąkowski, Mateusz Okoński)

Data: 29 kwietnia 2010
Termin: 17:30 - 19:30
Lokalizacja: Pawilonu Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2, Kraków)
Koordynacja: Marta Skowrońska
Goście: Aldo Vargas Tetmajer, kuratorzy projektu: Marta Sala i Mateusz Okoński (Grupa STRUPEK), organizatorzy projektu: Carlos Echeverria Kossak, Marcin Sebastian Gołębiewski, autorka filmu: Justyna Gryglewicz

Data: 14 maja 2010
Termin: 19:00 - 21:00
Lokalizacja: KINO.LAB CSW Zamek Ujazdowski
Ulica: Jazdów 2
Miejscowość: Warsaw, Poland
Prowadzący: Piotr Sikora
Goście: Marta Sala, Mateusz Okoński, Carlos Echeverria Kossak

Expedition Art Festiwal w Amazonas to efekt działań Grupy Artystycznej Strupek w przestrzeniach amazońskiej dżungli, w której nie ma instytucji galerii czy innej przestrzeni wystawienniczej w stylu europejskim. Koncepcja opiera się na idei „elastycznego” kuratorstwa. Kurator działa w terenie z przygotowaną przez siebie koncepcją – wyrusza w ekspedycję mającą na celu eksplorowanie środowisk, do jakich docierać mają wystawy.

Organizowany w ramach ART BOOM TAURON FESTIVAL, we współpracy z Fundacją Wschód Sztuki projekt w Amazonas jest impulsem do rozważenia problemu kolonalizmu, kulturowego i ideowego: sztuka europejska zostaje wdrożona w kontekst amazońskiej dżungli, gdzie artyści prezentują ją Indianom, co rodzi szereg pytań, a działania artystyczne stają się swoistym eksperymentem komunikacyjnym.

Czy język, w którym wyraża się ta sztuka jest rzeczywiście uniwersalny? Jaki sens ma kolonizacja? Co to znaczy globalność i lokalność? Na ile możliwe okaże się „właściwe” zrozumienie dzieła sztuki i czy o to właśnie chodzi? Po co sztuka europejska w dżungli?

Szczegółowy repertuar: http://www.kinolab.art.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz