Expedition Art Festival Amazonas 2009Tym razem Grupa Strupek pod patronatem festiwalu Art Boom i przy współpracy z artystą malarzem Carlosem Echeverrią Kossakiem koncentruje swoją uwagę na odbiorcy,którym jest indianin w ukrytej w dżungli wiosce. Miejsce mogłoby się wydawać nietypowe. Oto polska sztuka współczesna jest prezentowana społeczności, która najprawdopodobniej nigdy w życiu nie była w żadnym muzeum czy galerii a tymbardziej nie zetknęła się ze sztuką współczesną. Dla Grupy Strupek to sytuacja idealna, możliwość eksploracji i konfronatcji, zweryfikowania uniwerslności języka sztuki.
Podczas festiwalu prezentowane będą prace:

1. Carlos Echeverria Kossak -malarstwo (w skali 1:10)
2. Zbigniew Bajek - "Autoportrety" (wystawa fotografii w skali 1:10)
3. Justyna Koeke - "schlag auf schlag", video
4. Norman Leto - "Buttes Monteaux 3", video
5. Wojciech Bąkowski - "Jedzenie", video
6. Mateusz Okoński - "El sueno", happening

Festiwal składajcy się z pokazów wideo, wystaw mikroart 1:10 oraz happeningu można podzielić na trzy części.
Pierwsza analityczna, odnosi się do "pierwotnych instynktów", do początków kultury w znaczeniu antropologicznym. W tej części prezentowane prace mają na celu nawiąznie kontaktu z autochtonem, jego tradycją i kulturą (Echeverria Kossak, Bajek, Koeke).
Druga konfrontacyjna odnosi się do problemów społeczeństw konsumpcyjnych i "wysokostechnicyzowanych" (Leto, Bąkowski).
Trzecia badawcza, wchodzi w intereakcje z lokalną tradycją i sytuacją społeczną, na różnych krańcach świata (Okoński).
Praca Mateusza Okońskiego "El sueno" podzielona jest na dwa etapy. Happening podczas, którego społeczności wręczony zostaje obiekt - śniegowa kula z makietą nowej huty, czemu towarzyszy opowieść o nowej hucie- idealnym mieście, snuta przez narratora (w tym wypadku organizatora). Stanowi to punkt wyjścia do nawiązania dyskusji z lokalną społecznością. Zebrana dokumentacja rozmów przeprowadzonych na miejscu jest bazą drugiego etapu - podczas, którego zmontowane wideo będzie pokazywane mieszkańcom nowej huty jako prezent urodzinowy.

Przedsięwzięcie tak zbudowane daje możliwości Grupie Strupek rozszerzenia horyzontów działań dla przyszłych artystów, historyków sztuki i badaczy kultury. Projekt ten przewidziany jest na dłuższy okres czasu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz